Dom pasywny jest odkrywczą i innowacyjną ideą w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie.
Budynki pasywne wyróżniają wysokie parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie specjalistycznie opracowanych rozwiązań dla minimalizowania zużycia energii w trakcie eksploatacji (mieszkania, użytkowania) domu. Projektując współczesny dom energooszczędny planowanie skupia się przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w budynku, i optymalizacji zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań.
Nazwa „pasywny” odnosi się do właściwego wykorzystania warunków – głównie wykorzystania energii promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Ewoluując w kierunku oszczędności specjaliści wciąż poszerzają gamę czynników pozwalających na rosnącą maksymalizacje ekonomiczności i energooszczędności we współczesnym budownictwie.
CZY WIESZ, ŻE…
„…w roku 2013 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program dopłat dla nowego budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego o zredukowanym zapotrzebowaniu na energię, który wprowadza dwa standardy energetyczne NF15 i NF40. Standard NF15 jest odpowiednikiem standardu budynku pasywnego…”
Dlatego planując inwestycję związaną z budową dobrze jest zgromadzić informacje na temat, jak zbudować by ograniczyć późniejsze koszta eksploatacji budynku a nawet – aby koszty budowy po latach zaczęły się zwracać. DOM PASYWNY to DOM ENERGOOSZCZĘDNY – jest on tutaj świetnym rozwiązaniem. Aby go osiągnąć, to już na etapie projektu należy przemyśleć kilka bardzo ważnych kwestii. Właściwy projekt to uwarunkuje przyszłe oszczędności – a więc warto!
1. ZAPLANUJ USYTUOWANIE BUDYNKU WZGLĘDEM STRON ŚWIATA ORAZ OTOCZENIA.
Właściwa orientacja domu pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej i zredukuje tym samym zapotrzebowanie na ciepło dodatkowe zimą. Latem natomiast odpowiednie ustawienie domu, lokalizacja okien i drzwi zapewni klimatyzacje i właściwy przepływ powietrza. Wcześniejsze teorie zalecały lokowanie budynków północ-południe oraz przeszklenie domu od tych stron przy użyciu szkła o różnym procentowym współczynniku g – który w zależności od stopnia nasłonecznienia strony budynku reguluje przenikanie światłą i promieni słonecznych do wewnątrz oraz odpowiednią izolacyjność cieplną. Współczesne badania dowiodły, że najkorzystniej jest zaplanować budynek o największej jego powierzchni skierowanej na linii wschód-zachód, ponieważ właśnie od tej strony absorbuje on najwięcej ciepła. Dodatkowo w planowaniu miejsca budowy wykorzystuje się naturalne lub rozplanowuje otoczenie drzew liściastych, które od wiosny do jesieni dadzą zacienienie w upalne dni i ochronią przed silnym wiatrem. Zimą promienie słoneczne są silniejsze ze względu na kąt padania a nasze drzewa po opadnięciu liści przepuszczą je pozwalając na lepsze dogrzanie budynku.
2. ZAPLANUJ WŁAŚCIWIE WNĘTRZE MIESZKALNE DOMU i POMIESZCZENIA DODATKOWE.
Energooszczędność w przypadku ciepłą to nie tylko maksymalizacja wykorzystania jego ciepła, ale też minimalizacja jego strat. Ważne jest odpowiednie ułożenie pomieszczeń względem siebie pozwalających na swobodny przepływ ciepła oraz wentylacje, usytuowanie kuchni i pomieszczeń zawierających źródła cieplne w postaci urządzeń elektrycznych. Wg specjalistów, planując dom pasywny, należy unikać garażu wbudowanego w bryłę domu, o ile warunki na to pozawalają. Garaż wbudowany – to większe straty w cieple domu, ponieważ ciepłe powietrze ucieka przez garaż na zewnątrz. Jeżeli warunki nie pozwalają na garaż wolnostojący, minimalizuj straty. Rozważ inwestycje w lepszej jakości bramę segmentową – im mniej segmentów tym lepiej, wykonaną z surowców wyższej jakości, grubości minimum 40 mm, wyposażoną w lepszy system prowadnic i uszczelek odpornych na zimowe warunki atmosferyczne naszego kraju. Inwestycja zwróci się, ponieważ testy dowiodły, że źle dobrana lub zamontowana powoduje duże ubytki ciepła i podnosi koszty ogrzewania.
3. ZLEĆ BUDOWĘ SWOJEGO DOMU SPRAWDZONEJ i WYKWALIFIKOWANEJ FIRMIE.
Ekonomiczność inwestycji polega na właściwym zainwestowaniu środków, nie na ich nadmiernym oszczędzaniu. W Polsce koszta dodatkowe inwestycji w budowę domu pasywnego, przy jego budowie to około 15% – kosztów standardowej budowy więcej. Inwestycja zwraca się już nawet po 7 latach eksploatacji budynku! Mówimy więc o miarze niewielkich kosztów do naprawdę wielkich korzyści!
Oczywiście, te dane są realne tylko przy właściwym wykonaniu domu pasywnego. Dlatego zlecając wykonaniu usług wykwalifikowanym fachowcom z doświadczeniem, firmie doświadczonej i polecanej masz pewność co do rzetelności usługi pod względem wysokiej jakości wykonanej pracy i wysokiej jakości wykorzystanych materiałów budowlanych.
Jeżeli takiej firmy właśnie szukasz, to dobrze więc trafiłeś! House Construction to firma z rodzinną tradycją, o ugruntowanej pozycji na rynku budowlanym. Wieloletni staż w branży pozwolił nam na wypracowanie sprawdzonych rozwiązań, płynność wykonywanych usług zapewnia korzystne ceny u dostawców dobrej jakości materiałów budowlanych i hurtowniach. Wyposażenie w podstawowy profesjonalny sprzęt pozwala nam na optymalizacje kosztów i czasu pracy. Budowaliśmy, budujemy i będziemy budować solidnie, ponieważ mamy wiedzę, doświadczenie, zaplecze budowlane, siłę i jesteśmy niezawodni.
Planujesz budowę domu lub innego budynku?
Zapytaj nas o ofertę dla Ciebie. Skonsultuj się z nami i uzyskaj bezpłatną kalkulację usługi.
KONTAKT >>