Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Zgodnie z prawem budowlanym aby rozpocząć prace związane z budową domu należy posiadać odpowiednią dokumentację na to zezwalającą, czyli POZWOLENIE NA BUDOWĘ bez której drogi Kliencie nie możesz rozpocząć prac budowlanych. W naszym poradniku podpowiemy Państwu w kilku punktach jak takie pozwolenie otrzymać.

1.KTO MOŻE OTRZYMAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ?
Otóż każdy z Państwa, będący osoba, posiadająca prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pozwolenie to wymagane jest na wszelkie prace budowlane, nie tylko związane z budową, lecz również dotyczy prac związanych z przebudową, rozbudową czy nadbudową istniejących budynków lub ich części mogą być objęte obowiązkiem uzyskania zgody.

2. GDZIE NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK O POZWOLENIE?
Wniosek składa się w starostwie powiatowym w wydziale architektury i budownictwa. Należy wypełnić właściwy formularz. Gotowe formularze są oczywiście bezpłatne i ogólnie dostępne w urzędzie.

3. UWAGA: MPZP CZY WZ… CZYLI JAK TO UGRYŹĆ?
MPZP jest skrótem oznaczający Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. WZ – to Warunki Zabudowy. W zależności od złożonych okoliczności niektóre działki objęte są przez MPZP a inne nie (warto zorientować się przed dokonaniem kupna).   

W przypadku, gdy działka objęta jest planem zagospodarowania, wypis z miejscowego planu uzyskuje się o wiele szybciej. Często Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest dostępny na stronach konkretnych urzędów.

W sytuacji, gdy działka nie jest objęta MPZP, należy wystąpić o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy poprzez złożenie w urzędzie wniosku o WZ. Procedura się tutaj wydłuża. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta lub upoważniony urzędnik. Trwa to zwykle 14 – 30 dni.

W urzędzie gminy należy uzyskać  wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunki zabudowy. Mając MPZP lub WZ , należy dokładnie sprawdzić wymagania planu zagospodarowania terenu dla konkretnej działki, aby mieć pewność wyboru odpowiedniego projektu pasującego do uwarunkowań działki i obowiązujących wymagań urzędowych.

 3. ILE TO KOSZTUJE?
Za decyzję w sprawie pozwolenia na budowę domów mieszkalnych nie wnosi się żadnych opłat. Koszta ponosi się jedynie z tyłu samej inwestycji oraz projektów i przyłączy z nią związanych. 

4. KOMPLETUJEMY ZAŁĄCZNIKI:
- wyrys z mapy ewidencyjnej gruntu;
- wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiedniej;
- warunki techniczne dostaw mediów;
- charakterystykę obiektu;
- obrys budynku wraz z planowanym usytuowaniem go na działce.

Warunki techniczne dostawy mediów: o ich wydanie należy zwrócić się do ZAKŁADU GAZOWEGO, ENERGETYCZNEGO oraz WODNO-KANALIZACYJNEGO.

Mapa sytuacyjno – wysokościową w skali 1:500, przeznaczoną do celów projektowych: wykonuje ją uprawniony geodeta. Mapa ta jest niezbędna do wykonania projektu budowlanego w Polsce.

Projektu architektoniczno – budowlany:  można zakupić gotowy projekt, lub wykonać go na indywidualne zamówienie. Jeżeli Potrzebujesz bardziej wyrafinowanego, lub po prostu spersonalizowanego projektu, zachęcamy do konsultacji z naszą firmą. Pomoże ci w doborze odpowiedniego projektu z dostępnej na rynku oferty projektów typowych lub zrealizuje projekt indywidualny. Czy będzie to projekt typowy czy indywidualny, dopasujemy go do twoich potrzeb, wyobrażeń, wymagań i możliwości finansowych.

5. SKŁADAMY WNIOSEK!
Dokumenty potrzebne do wydania POZWOLENIA NA BUDOWĘ:
- 4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego (wypis i wyrys z Miejscowego Planu Przestrzennego;
- warunki techniczne dostawy mediów;
- w przypadku obiektów usytuowanych na terenach szkód górniczych lub terenach wymagane jest postanowienie właściwego organu administracji Architektoniczno-Budowlanej;
- decyzja o wyłącznie gruntów produkcji rolnej.
-uzyskany wcześniej WYPIS Z MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO lub WARUNKI ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU.

6.PODSUMOWANIE.
Po złożeniu dokumentów w WYDZIALE BUDOWNICTWA STAROSTWA POWIATOWEGO. Urząd w terminie 65 dni wyda decyzję. Uprawomocnienie decyzji o pozwolenie na budowę następuje po dwóch tygodniach. Po tym okresie udaj się do Urzędu po potwierdzenie uprawomocnienia.

O ZAMIARZE ROZPOCZĘCIA ROBÓT BUDOWLANYCH powiadom Starostwo Powiatowe z siedmiodniowym wyprzedzeniem dołączając oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków.
Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą:
- wytyczenia geodezyjnego obiektów w terenie;
- wykonania niwelacji terenu;
- zagospodarowania terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
- wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Pamiętaj o DZIENNIKU BUDOWY, który stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.

Bookmark the permalink.